Skontaktuj się z nami
+48 573 503 972

M06: Branding w B2B - zadbaj o wygląd Twojej marki

Spis treści

Opis odcinka

Celem odcinka jest uświadomienie jak duży wpływ na sprzedaż i marketing, na firmę ma identyfikacja wizualna, m.in. logotyp, czcionka, kolory. Dzięki odcinkowi rozumiemy, że branding może jak spowalniać rozwój firmy i ‘odstraszać’ klientów, tak i zwiększyć sprzedaż i zwiększyć rozpoznawalność marki na tle konkurencji.

STREFA WIEDZY

link do podcastu

1. Co jest najczęstszym problemem w firmach:

Najczęstszym problemem wielu firm jest to, że sprzedaż i marketing mają zupełnie inne postrzeganie wielu procesów, np. Strategię sprzedaży każdy rozumie inaczej. Czyli brak porozumienia w tematach twardych powoduje, że zaniedbują tematy miękkie.


2. Co to identyfikacja wizualna:

Identyfikacja wizualna to sposób prezentowania firmy za pomocą określonego wizerunku, symboli itd.


3. Po co identyfikacja wizualna/branding:

W obecnych czasach ludzie mają coraz mniej czasu, coraz mniejszą uważność imają tendencję wyciągania bardzo daleko idących wniosków napodstawie niewielu informacji.

Nasz klient zobaczył, na przykład, naszą stronę internetową i na tej podstawie wyciąga daleko idące wnioski. Nasza identyfikacja wizualna to komunikacja z klientem na poziomie zmysłów, to jest pierwsze wrażenie, które sprawiamy, a jak wiemy, pierwsze wrażenie jest bardzo trudno zmienić.

Na przykład, jeżeli wszędzie piszemy że jesteśmy nowoczesną marką, wykorzystujemy nowe technologie, a nasz logotyp wygląda jak z lat 90, kolory na stronie internetowej nie są spójne, wszędzie wykorzystujemy inną czcionkę, to komunikujemy klientowi „Hej, nie jesteśmy nowocześni”, i oglądając stronę, klient będzie tylko szukał uzasadnienia tej tezy.

Identyfikacja wizualna jest po to, żeby ludzie kojarzyli waszą markę z wartościami które dostarcza.

Dużym błędem jest traktowanie logotypu jak dzieci, bo to akurat on może sprawiać, że klienci nie chcą od nas kupować, a jego zmiana przyniesie więcej zysku.

Branding pomaga nam się odróżnić na tle innych firm. Jego prawdziwym celem jest wygenerowanie odpowiedniego łańcucha skojarzeń, dobrych skojarzeń, do których klient będzie ‘doklejał’ swoje wnioski.

Branding bezpośrednio wpływa na sukces sprzedaży i marketingu B2B.


4. Co zawiera branding:

– Logotyp
– Kolorystykę
– Motyw przewodni
– Czcionka
– Zdjęcia i styl tych zdjęć


5. Od czego rozpoczynać proces przygotowania brandingu:

1. Analiza grupy docelowej. Dzięki czemu możemy wytypować konkurencję.

2. Analiza marek konkurencji. Obserwować, jak się prezentuje konkurencja na rynku, z czego korzysta, czy są jakieś motywy, które powtarzają się między konkurentami.

Rezultatem tej analizy muszą być mood boardy :

– tosą takie zestawione zesobą zdjęcia zinnych identyfikacji, alepokazujące potencjalny kierunek, wktórym moglibyśmy pójść. Pokazują kolorystykę, styl czcionki z których możemy korzystać. Na tym etapie, mamy gotową listę emocji, które musi nasza marka wywoływać. Dlatego musimy korzystać z kolorów, motywów przewodnich, czcionek, które będą wyróżniać nas i komunikować naszą wartość.

Identyfikacja wizualna firmy musi być atrakcyjna dla naszej grupy docelowej, jest to bardzo istotne.

Następnie powstaje logotyp, dalej motywy przewodnie, zaprojektować brandbook (księga, która pokazuje wjaki sposób pokazywać waszą markę. Tak, aby można było ten brandbook pokazać każdemu kolejnemu grafikowi).

Wszystko co jest związane z naszą marką, musi być zaprojektowane w spójnym stylu.


6. Kilka lekcji z podcastu:

– Identyfikacja wizualna/logo nie musi się podobać właścicielowi, pracownikom firmy. Ona musi się podobać grupie docelowej, ona musi wzbudzać te skojarzenia, które chcemy przekazać tej grupie

– Wybierać firmę, która będzie pomagała wam w brandingu trzeba rozsądnie. Jak firma opowiada o procesie jak dojść do dobrej identyfikacji -> jest to dobry kierunek

– Dobra identyfikacja wizualna może dużo kosztować, warto powierzyć to zadanie ludziom, którzy dobrze się na tym znają.

STREFA treningu

#Trening, czyli jak to robimy w praktyce:

  • Słuchamy podcast Wdrażamy NSM o brandingu, oglądamy odcinek NSM w praktyce o tej samej nazwie
  • Opracowujemy z zespołem listę emocji, które musi wzbudzać nasza marka, opisujemy jaka jest nasza marka, w tym przypadku można wykonać ćwiczenie „Jaka byłaby nasza marka, gdyby była człowiekiem?”. Możemy opisać czy to będzie kobieta czy mężczyzna i scharakteryzować, jest to np. młoda kobieta, kupuje dużo ubrań, dla niej jest ważna moda, lubi pić kawę o 7 rano w kawiarni obok domu, ma dużo przyjaciół, jest bardzo komunikatywna, prowadzi bloga na Instagramie. Takie ćwiczenie pomoże zwizualizować naszą markę i lepiej określić jakie skojarzenia chcemy, żeby ona wzbudzała.
  • Dalej najlepiej wybrać grupę osób, które są naszymi klientami, bądź potencjalnymi klientami, i przedstawić im tę listę skojarzeń i emocji, którą opracowaliśmy. A także zapytać, czy nasza marka rzeczywiście się kojarzy z tym co napisaliśmy, jeżeli nie, to jaka ona jest.
  • Wyciągamy wnioski z rozmów z klientami i podejmujemy decyzję, czy będziemy zmieniać naszą identyfikację wizualną.

Subskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco :)

STREFA suplementów

Dzielimy się z Tobą naszymi suplami! Nam pomogły, mamy nadzieję, że Tobie też! :)

Notatki z odcinka

Ćwiczenia - PDF

Wnioski, przemyślenia potreningowe:

  • Nasze logo odgrywa bardzo ważną rolę w postrzeganiu naszej firmy przez klientów. W dzisiejszych czasach wystarczy zobaczyć logo, żeby ocenić jaka jest firma, na przykład, czy jest to młoda nowoczesna firma, czy może przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją i historią.
  • Zadanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki identyfikacji wizualnej, możemy komunikować się z potencjalnymi klientami ‘bez słów’, możemy się wyróżnić na tle konkurencji i zachęcić do zapoznania się z naszą ofertą.
  • Znaczące także są opinie klientów i potencjalnych klientów firmy, ponieważ dzięki temu możemy zobaczyć perspektywy różnych osób i przeanalizować jak postrzegają nas ‘przed’ i ‘po’ współpracy.

Dowiedz się o najnowszych treningach jako pierwszy i wyprzedź konkurencję

Newsletter wysyłamy nie częściej niż 1 raz w tygodniu, a znajdziecie w nim najważniejsze informacje oraz materiały dotyczące najnowszych odcinków :D

CRM form will load here

KONTAKT