Skontaktuj się z nami
+48 573 503 972

M11: Mów i pisz tak, żeby chcieli więcej (TOFU i MOFU)

Spis treści

Opis odcinka

Celem odcinka jest opracowanie zasad i zaprojektowanie tożsamości naszego contentu. W tym treningu oceniamy content konkurencji, dzięki czemu otrzymujemy przydatne informacje na temat „Jak się wyróżnić na tle konkurencji tworząc content”. Także przedstawienie krzywej wartości i ocena naszych treści daje ciekawe wnioski na temat rozwoju marketingu.

STREFA WIEDZY

link do podcastu

1. Jaki musi być content:

Content, który generujemy musi być ciekawy i trafiać w gusta czytelników/słuchaczy. Nie wystarczy przyciągnąć uwagę ciekawym tytułem, ponieważ treść jest tak samo ważna. Jeśli ktoś zainteresuje się tematem, a po kilku minutach słuchania znudzi się, to nie będzie słuchał do końca, a zrezygnuje.

Nie mniej ważnym elementem są kompetencje osoby, która pisze/nagrywa content. Ważne nie tylko co opowiadamy, ale także jak to robimy, czy umiemy utrzymać uważność słuchaczy/czytelników.

W dzisiejszych czasach wartością staje się umiejętność przekazywania swojej wiedzy, doświadczenia w przystępny sposób. Nie musimy być copywriterem, czy dobrze znać gramatykę.


2. Value Curve, czyli Krzywa Wartości

To jest narzędzie strategiczne, dzięki któremu można ocenić gdzie jest wartość w produkcie, usłudze czy firmie. Żeby dowiedzieć się więcej o krzywej, można zapoznać się z odcinkiem podcastu NSM „Value Curve”.

„Krzywa Wartości polega na tym, że na osi X rozpisujemy czynniki, na które zwraca uwagę konsument, a na osi Y zaznaczamy, jak do tych czynników ma się moja linia.”


3. Oceniamy content konkurencji

Żeby zaprojektować swoją internetową tożsamość należy ocenić kontent konkurencji pod względem takich czynników (przykłady z podcastu): 

  • Czy dana treść mojego konkurenta wchodzi głęboko w merytorykę?
  • Czy np. te treści są bardzo praktyczne, czy wręcz przeciwnie są bardzo teoretyczne?
  • Czy np. ktoś, kto je tworzy, używa lekkiego języka i czy te treści są bardzo łatwe poznawczo?
  • Jakiego ten ktoś używa słownictwa? Czy jest to słownictwo kolokwialne? Czy być może przeklina? Czy być może jest bardzo profesjonalny w swoich słowach i w swojej retoryce, którą prowadzi?
  • Jaka jest długość tych treści?
  • W kontekście podcastów, jak jest przeprowadzony dźwięk. W kontekście kanałów YouTube, jak wygląda kadr itd. itd.
  • Jaki jest głos prowadzącego?

Musimy sprawdzić content na rynku jakiego słucha nasza Buyer Persona i ocenić go pod względem wyżej opisanych czynników. Pamiętajmy jednak, że kopiowanie stylu tworzenia contentu konkurencji czy innych firm na rynku jest złą drogą.
Dzięki ocenie contentu konkurencji jesteśmy teraz w stanie wymyślić własny styl, który będzie ciekawy dla Buyer Persony i bliski nam.


4. „I co z tego?”

Tworząc content musimy zawsze odpowiedzieć na pytanie „I co z tego?”, na przykład, „I co z tego, że pokazałem 5 funkcji poczty w Bitrix24?” -> „Moja Buyer Persona dowie się o tych funkcjach i będzie z nich korzystała, to ułatwi jej pracę w Bitrix24”.


5. Zasady tworzenia contentu

1 Zasada: Poruszaj prawdy, o których wszyscy wiedzą, ale mało kto mówi. 

Tworząc nasz content zgodnie z tą zasadą możemy wywołać reakcję emocjonalną, kiedy ktoś słucha naszego podcastu i może powiedzieć „no, właśnie tak jest”. „Emocje połączone z czymkolwiek dają zapamiętywanie.” 

2 Zasada: Łatwość poznawcza 

Jeżeli słuchać/czytelnik musi być bardzo skupiony, żeby zapoznać się z naszym contentem, to jest to problem. Do takich treści nie będą chcieli wracać. Niezależnie od tego do jakiej Buyer Persony docieramy nasz materiał mysi być lekki do przeczytania, ‘lekkostrawny’, musi zawierać porównania, ciekawe informacje, zabawy głosem. 

3 Zasada: Musisz wyglądać, brzmieć jakbyś się naprawdę dobrze bawił 

Ludzie będą chcieli wracać do twojego contentu jeżeli dajesz im pozytywne emocje, jeżeli pokazujesz swoje podekscytowanie. Musimy pokazać, że ten materiał jest bardzo ciekawy dla nas. 

4 Zasada: Podawać przykłady z życia nałogowo 

Przykład z podcastu: zachęcić do umówienia się na darmową konsultację możemy na dwa sposoby. A) powiedzieć, że na stronie jest przycisk, można tam umówić się na konsultację. I B) możemy opowiedzieć historię jak ktoś przyszedł do nas na darmową konsultację, co się wydarzyło itd. Bardziej skuteczny będzie drugi scenariusz, jeżeli chcemy skłonić słuchaczy do zamówienia tej konsultacji. 

5 Zasada: Treści muszą mieć taką samą strukturę 

Struktura treści sprawi, że słuchacze/czytelnicy będą chcieli wracać do naszych treści, ponieważ będą wiedzieli co na nich oczekuje. Także struktura pozwala tworzyć jakościowe treści. 

6 Zasada: Treści muszą opowiadać o czymś nowym, nieoczekiwanym 

Jeżeli tworzymy swoje treści parafrazując istniejące w internecie materiały, to nikt tego nie będzie chciał czytać. Nie mówmy o oczywistości! 

7 Zasada: Musimy ćwiczyć 

Musimy ćwiczyć, jak się opowiada żarty, jak robić wstęp, jak się przedstawiać. Powinniśmy ćwiczyć płynność mówienia. „Powinniście ćwiczyć wszystkie te rzeczy, po których ludzie będą was oceniali, a które zaprojektowaliście właśnie w krzywej wartości. Będące elementem waszej, tożsamości, waszego contentu.” 

8 Zasada: Poznaj niezbędne pojęcia na temat prezentowania treści i contentu 

Musimy poznać pojęcia storytellingu, dowiedzieć się czym jest luka informacyjna, co budzi w słuchaczach emocje, jak skonstruowane są żarty i historie. Musimy dowiedzieć się w jaki sposób powinien działać i funkcjonować głos. 

STREFA treningu

#Trening, czyli jak to robimy w praktyce:

  • Słuchamy podcast Wdrażamy NSM o TOFU i MOFU, oglądamy odcinek NSM w praktyce o tej samej nazwie
  • Ustalamy termin spotkania z działem marketingu
  • Przygotowujemy pytania dotyczące oceny contentu konkurencji, na które musimy odpowiedzieć w trakcie spotkania
  • Na spotkaniu oceniamy content konkurencji, opracowujemy zasady contentu, który chce oglądać/czytać nasza Buyer Persona
  • Także na spotkaniu rysujemy wykres i zaznaczamy swój poziom contentu zgodnie z opracowanymi zasadami

Subskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco :)

STREFA suplementów

Dzielimy się z Tobą naszymi suplami! Nam pomogły, mamy nadzieję, że Tobie też! :)

Notatki z odcinka

Krzywa wartości ITrix - Miro

Wnioski, przemyślenia potreningowe:

  • Bardzo spodobało nam się zadanie, kiedy narysowaliśmy w Miro krzywą wartości, lecz było to trochę subiektywne ocenianie. Więc mamy wniosek, że zapytamy ludzi o ich opinie.
  • Pracując w Miro pojawiły się dla nas informacje (w naszym odczuciu) w czym jesteśmy mocni, a nad czym jeszcze musimy popracować.
  • Uważamy, że takie ćwiczenia warto wykonywać co jakiś czas, np. raz na pół roku, żeby porównywać progres. 

Dowiedz się o najnowszych treningach jako pierwszy i wyprzedź konkurencję

Newsletter wysyłamy nie częściej niż 1 raz w tygodniu, a znajdziecie w nim najważniejsze informacje oraz materiały dotyczące najnowszych odcinków :D

CRM form will load here

KONTAKT